ParodosRinkinysRenginiaiEdukacijaDailės informacijos centrasInformacija lankytojuiKontaktai
LTEN
Valentinas AntanavičiusVincas DilkaVladas EidukevičiusAdomas GaldikasJonas GasiūnasVincentas GečasAntanas GudaitisKsenija JaroševaitėVytautas Kazimieras JonynasGediminas KaraliusVytautas KairiūkštisVincas KisarauskasJuozas MikėnasDeimantas NarkevičiusMindaugas NavakasViktoras PetravičiusEglė RakauskaitėFerdinandas RuščicasAntanas SamuolisŠarūnas SaukaAugustinas SavickasLiudomiras SlendzinskisAntanas SutkusArvydas ŠaltenisJonas ŠvažasAlgimantas ŠvėgždaGintautas TrimakasSofija VeiverytėJustinas VienožinskisJuozas ZikarasKazimiera ZimblytėAntanas Žmuidzinavičius
 
<>
Vincas Kisarauskas. Septyni su puse autoportreto. 1972

Vincas Kisarauskas - dailininkas novatorius, eksperimentatorius, siekęs įtraukti žiūrovą į aktyvų kūrinio suvokimo procesą. Jo paveiksluose neretai atpažįstame ir patį autorių, dalyvaujantį savo sukurtose situacijose - kaip dramos aktorių, suflerį ar įvykio liudininką.

Šiame kūrinyje menininkas pirmiausia matomas šešiuose su puse fotografiniuose autoportretuose. Autoportretas - tarsi dailininko buvimo su mumis ženklas. Provokuodamas žiūrovą, V. Kisarauskas manipuliuoja gylio iliuzijos ir plokštumos santykiu. Persikėlimo į kitas erdves ar tikroves galimybę atveria dvi nišos, tarsi kiaurai prakertančios sienos mūrą. Detalių reikšmės suvokimas priklauso nuo žiūrovo vaizduotės. Tai ypač svarbu, nes kaskart kitaip pažvelgus į vieną ar kitą detalę, keičiasi ir visumos supratimas. Kūrinio suvokėjas įtraukiamas į tam tikrą žaidimą.

Atkreipkime dėmesį į geometrinę struktūrą pirmajame paveikslo plane - ji primena ir architektūros fragmentą, ir tribūną. Fasadą dalijantys vertikalūs elementai gali būti suvokiami ir kaip į priekį iššokę kontraforsai, ir atvirkščiai - kaip įgilintos nišos, atveriančios vidinę konstrukcijos tuštumą. Dailininko pomėgis žaisti plokštuma ir gyliu kilo iš puikaus Vakarų tapybos istorijos išmanymo.

O kur septintasis autoportretas? Įsižiūrėkime - katedros/tribūnos papėdėje tūno dar vienas personažas, dėvintis autoportretinę dailininko kaukę.

Adresas
Konstitucijos pr.22
LT-08105 Vilnius
T +370 5 2122997.
F +370 5 2122888.
info(at)ndg.lt
Darbo laikas
Antradieniais: 11.00-19.00
Trečiadieniais: 11.00-19.00
Ketvirtadieniais: 12.00-20.00
Penktadieniais: 11.00-19.00
Šeštadieniais: 11.00-19.00
Sekmadieniais:11.00-17.00
Dienomis prieš valstybines šventes - valanda trumpiau.
Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis.
Naujienlaiškis

Užsisakyti
© Nacionalinė dailės galerija