ParodosRinkinysRenginiaiEdukacijaDailės informacijos centrasInformacija lankytojuiKontaktai
LTEN
Valentinas AntanavičiusVincas DilkaVladas EidukevičiusAdomas GaldikasJonas GasiūnasVincentas GečasAntanas GudaitisKsenija JaroševaitėVytautas Kazimieras JonynasGediminas KaraliusVytautas KairiūkštisVincas KisarauskasJuozas MikėnasDeimantas NarkevičiusMindaugas NavakasViktoras PetravičiusEglė RakauskaitėFerdinandas RuščicasAntanas SamuolisŠarūnas SaukaAugustinas SavickasLiudomiras SlendzinskisAntanas SutkusArvydas ŠaltenisJonas ŠvažasAlgimantas ŠvėgždaGintautas TrimakasSofija VeiverytėJustinas VienožinskisJuozas ZikarasKazimiera ZimblytėAntanas Žmuidzinavičius
 
<>
Arvydas Šaltenis. Pašte II. 1975

Arvydas Šaltenis - vienas žymiausių aštuntojo dešimtmečio tapytojų, drauge su Algimantu Švėgžda, Kostu Dereškevičiumi ir Algimantu Kuru sukūręs neformalią tapytojų grupę - "ketveriukę" - pristačiusią deromantizuotą požiūrį į sovietinę tikrovę. Šių dailininkų kūryba, jų parodos XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje lėmė Lietuvos tapybos atsinaujinimą. Tapytojų meninis "manifestas" įsikūnijo savitoje tapybos kalboje: komplikuotose kompozicijose, aštriose spalvų dermėse. Tačiau labiausiai šokiravo dėmesys rutininiams sovietinio gyvenimo aspektams: jų kūriniuose neliko monumentalumo ir  dekoratyvumo. Dailininkai vaizdavo kasdienybę, paprastą žmogų ir jo asmenines, individualias, ne visada patrauklias savybes. Pasak vieno grupės narių K. Dereškevičiaus, tas žmogus, esantis šalia oficialių kino kronikų ar "Tiesos" laikraščio puslapių, pasirodė ir nelaimingas, ir negražus, ir prislėgtas, ir juokingas. Vaizduojama aplinka, ypač ekologiniu požiūriu, taip pat buvo toli nuo idealių, "sušukuotų", padailintų peizažų. Dabar čia riogsojo įvairūs aparatai ar šiukšlių krūvos, kuriuos mėgo tapyti A. Kuras .

A. Šaltenio kompozicija "Pašte" taip pat atspindi nepagražintą kasdienybę. Tai buitinio žanro scena, tačiau emociškai paveiki ir skatinanti apmąstyti matomą realybę. Pasitelkęs nestabilią, asimetrišką kompoziciją, spalvų kontrastą, ekspresyvią tapyseną ir sulydęs nykios aplinkos daiktus bei deformuotas žmogystas į groteskišką vaizdinį, dailininkas išryškino būties slogioje kasdienybėje absurdiškumą ir individą kankinantį egzistencinį nerimą.

Adresas
Konstitucijos pr.22
LT-08105 Vilnius
T +370 5 2122997.
F +370 5 2122888.
info(at)ndg.lt
Darbo laikas
Antradieniais: 11.00-19.00
Trečiadieniais: 11.00-19.00
Ketvirtadieniais: 12.00-20.00
Penktadieniais: 11.00-19.00
Šeštadieniais: 11.00-19.00
Sekmadieniais:11.00-17.00
Dienomis prieš valstybines šventes - valanda trumpiau.
Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis.
Naujienlaiškis

Užsisakyti
© Nacionalinė dailės galerija